Logo Logo
Jak vybrat bodyboard
  • 03.08.2020
  • bodyboard, board,

Otázka velikosti bodyboardu je rozhodující v tom, abyste si na něm užili co nejvíce zábavy. Při výběru byste se měli řídit těmito pravidly:

  1. Bodyboard musí mít optimální vztlak. V praxi to znamená, že špatná velikost vám neumožní chytit správně vlnu.
  2. Jestliže dostanete board, který je určený pro těžší lidi, tak to není žádný velký problém. Samozřejmě, manipulace bude z důvodu většího boardu těžší. Problémem je, pokud dostanete bodyboard, který je určený pro lehčí lidi.

Abyste věděli správnou velikost bodyboardu pro vás, tak jsme pro vás připravili přehlednou tabulku:

Velikost boardu (palce) Vaše hmotnost (kg) Vaše výška (cm)
36" 30 - 50 do cca 170
38" 40 - 60 do cca 175
40" 50 - 70 165 - 185
42" 60 - 85 170 - 190
42,5" 65 - 90 175 - 195
43" 70 - 95 180 - 200
44" / 45" přes 80 přes 185

* Tato tabulka je pouze informativní. Konkrétní údaje s poměrem vaše hmotnost & výška k velikosti bodyboardu najdete u každého produktu.

Na co při výběru myslet

Kromě vaší výšky a hmotnosti jsou další kritéria, na která byste při výběru bodyboardu měli myslet.

Místo použití

Kde je největší pravděpodobnost, že jej použijete? Velké atlantické vlny kladou vyšší nároky na kvalitu bodyboardu, než malé vlny Středozemního moře.

Zkušenosti

Začátečník bude mít menší nároky na použitý materiál při výrobě bodyboardu, než zkušený surfař, který na něm pravidelně a intenzivně jezdí.

Nároky/čas

Mladý, sportovně založený člověk se spoustou sportovních ambicí a více času „musí“ volit kvalitnější desku. Pokud se během roku dostanete na bodyboard na 2 týdny během vaší letní dovolené s rodinou, tak samozřejmě nepotřebujete cílit na nejvyšší modelové řady.

Podtrženo a sečteno

50 kg osoba, která se čas o času sjede na malých vlnkách, má určitě rozdílné nároky než 100 kg ambiciózní surfař. Že nejezdíte často ovšem neznamená, že byste měli sáhnout po nejlevnějším bodyboardu, na který narazíte. Stále se chce ve vodě na svoje prkno spolehnout, dobře s ním manévrovat a užít si spoustu zábavy.

Jak ale vůbec poznat kvalitní bodyboard?

Jak poznat kvalitní bodyboard

Kvalitu bodyboardu poznáte, jednoduše řečeno, svým palcem. V podstatě čím tvrdší board (hlavně hrany a vrchní plocha/deska) tím kvalitnější. Dalšími důležitými ukazateli jsou:

  • Kvalitní polyuretanové nebo polyuretanové pěny, Pěnový materiál (EPS) = styropor je měkký a v poškozených částech boardu nasaje vodu, kterou už nepustí. Boydyboardy ze styroporu jsou tak velmi levnými variantami.
  • Slickbottom = tvrdé, hladké pogumování spodní části bodyboardu
  • Zadní vydutí, umožňuje vám rychle najít optimální pozici na boradu

Symetrická geometrie hran je dobrá pro dosažení vyšších rychlostí, asymetrická zase pro vyšší ovladatelnost. Základním a minimálním požadavkem každého začátečníka na bodyboardu by měla být kvalitní jádrová pěna. Čím více faktorů váš board splňuje, tím kvalitnější a výkonnější je. Co se týče velikosti boardu – čím těžší jezdec, tím větší by mělo prkno být.

Obecně mají tuhé, pevné, kvalitní boardy před levnými variantami tyto výhody: 

  • Odolnější a tím pádem s delší životností
  • Lépe jezdí po a skrz vlny = více a delších vln
  • Preciznější ovládání – více rychlých manévrů

Jak připevnit leash na bodyboard?

Věčné téma, ze kterého má spousta začátečníku strach. Jak připevnit úchyt na leash do svého bodyboardu?

Úplně jednoduše: Nejprve musíte zjistit, kde má váš board stringer a kolik jich je. Pokud má jeden stringer uprostřed (nejčastěji zjistíte podle nálepky na spodní části bodyboardu), tak se budu orientovat na stranu. Pokud má board dva stringery, tak se budeme orientovat uprostřed.

Stringer je dřevěný pruh uprostřed bodyboardu.

Pokud tedy máme dva stringery, tak si najdeme místo uprostřed boardu, zhruba 15 cm od špičky. Díru dělejte zespod nahoru, abyste nepoškodili slick (pogumovaná spodní část). Na vytvoření díry použijte křižový šroubovák nebo malý vrták.

Jestliže má váš board jeden prostřední stringer, tak si najděte místo zhruba 15 cm od špičky boardu a posuňte se horizontálně doleva či doprava. Bod pro díru bude zhruba uprostřed mezi krajem a prostředkem boardu. Opět díru dělejte zespod nahoru, abyste nepoškodili slick (pogumovaná spodní část). Na vytvoření díry použijte křižový šroubovák nebo malý vrták.

 Úchyt na leash přišroubujte pevně do boardu (úchyt by se měl do boardu trochu zakousnout/zatlačit, aby přes něj board nepropouštěl vodu) a hotovo!

 

Doufáme, že jsme vám v tomto článku pomohli s výběrem vašeho prvního bodyboardu a vy si s ním užijete spoustu zábavy!