Logo Logo
Jak vybrat lyžařské kalhoty
  • 08.10.2020
  • lyžařské kalhoty, zimní kalhoty,

Lyžařské kalhoty jsou jedním z nejdůležitějších části lyžařského oblečení. Chrání vás před chladem, větrem či sněhem, a přitom jsou prodyšné a nabízejí příjemné vnitřní klima. Jak si ale vybrat ty správné lyžařské kalhoty a na co při výběru myslet? To se dozvíte v našem článku!

Správné lyžařské kalhoty

Jako u koupi každého oblečení nebo vybavení je třeba se dopředu zeptat „na co je budu používat?“. Hned první chytrák by mohl říct „Lyžařské kalhoty? Tak snad na lyžování, ne?“. To však není úplně jednoduché.

Lyžařské kalhoty jsou určené především pro sjezdové lyžování a oproti kalhotám na freeridové lyžování a skialpinismus jsou modely pro sjezdové lyžování více podšité. Při skialpu a freeridu je většinou scénář takový, že po vystoupání a sjetí kopce se většinou vypravíte domů nebo na jídlo do hospůdky. Při stoupání (ať už pěšky kvůli freeridu, nebo na lyžích při skialpu) se velmi rychle zahřejete, díky čemu nepotřebují vaše lyžařské kalhoty takovou tepelnou izolaci. Jiné je to u sjezdového lyžování, při kterém je největší námahu při samotném sjezdu, u které se velmi často zapotíte. Pokud po dojezdu nemáte v plánu zapadnout do horské hospůdky nebo se vydat na cestu domů, tak vás většinou nemine řada lidí před vámi, kteří stejně jako vy čekají na vlek nahoru. Vaše tělo vychladne a v případě nedostatečného oblečení začnete rychle mrznout. To vás ještě čeká táhlá cesta nahoru vlekem či lanovkou. Výrobci lyžařských kalhot na sjezdové lyžování si však toho jsou vědomi, a proto má tento typ zimních kalhot velmi vyvážený poměr mezi prodyšností a tepelnou izolací.

Je jedno, jestli jste na sjezdovce s lyžařskými kalhotami s podšívkou či bez podšívky. Jsou vlastnosti a charakteristiky, které by každé správné lyžařské kalhoty měly mít a přesně to jsme pro vás sestavili níže.

LYŽAŘSKÉ KALHOTY

Materiály a zpracování

Je jedno jestli na skialpinismus nebo sjezdové lyžování, na lyžařské kalhoty se budou vždy klást vysoké nároky. Jejich výzvy jsou přírodní jako vlhkost, chlad či vítr, nebo mechanické jako poškození od lyžařských bot, hran lyží či pády. Z toho vyplývá, že lyžařské kalhoty musí být vyrobeny z otěruvzdorných a robustních materiálů. Materiálové zesílení může být i na vnitřní straně kalhot. Kromě toho musí být kalhoty nepromokavé., což je právě u sjezdového lyžování velmi důležité. Stačí jen představa, že si sednete na mokrý či zmrzlý vlek.

V neposlední řadě je třeba zmínit prodyšnost. Při jarním lyžování nebo skialpinismu se můžete zapotit rychleji než obvykle. Prodyšné a větrací otvory jsou tak vítanou pomocí. Mělo by se však dbát na to, že kalhoty mají všechny švy podlepené.

Střih a design

Dalším velmi důležitým kritériem je střih kalhot. „Tisíc lidí, tisíc názorů“ platí i ve světě lyžařských kalhot, tudíž nebudeme zabíhat do barevných kombinací a designů. Střih je však velmi důležitým faktorem, jelikož freeride lyžování, skialpinismus i sjezdové lyžování jsou pohybově intenzivní sporty. To znamená, že vaše lyžařské kalhoty musí nabízet dostatek pohybu a nesmí vás v žádných místech svírat. Kalhoty by však neměly být ani moc široké, protože by mohly při pohybu překážet a nedokázaly by plně využít své izolační vlastnosti.

Vysocí lidé s dlouhýma nohama však určitě znají tento problém – nohavice jsou moc krátké. Naštěstí se výrobci snaží myslet i na tento problém a vytvářejí speciální kalhoty s dlouhými nohavicemi.

Protisněhové manžety, strečový pás a kšandy

Do lyžařských kalhot se nesmí nic dostat. To neplatí pouze pro materiál, ze kterého jsou vyrobené, ale samozřejmě i otvory. Díky zabudovanému strečovému pásu se kalhoty velmi rychle přizpůsobí vašim tělesném parametrům v pase. To je velmi praktické například v případě, že měníte v závislosti na počasí množství vrstev oblečení.

U lyžařských gatí jsou kšandy velmi praktickým doplňkem. Díky svým vlastnostem a použitým materiálům dokážou být lyžařské kalhoty relativně těžké. Kšandy efektivně zabraňují jejich nechtěnému posouvání vlivem rychlosti či změn směru při jízdě. Mnoho modelů disponují i integrovanými kšandami, které velmi doporučujeme. Záleží však vždy na zvyku a osobním preferencím.

LYŽAŘSKÉ KALHOTY

Sníh v nohavici může být velmi nepříjemný. Integrované protisněhové manžety v nohavicích jsou tenkým, a přitom elastickým jsou velmi praktickým doplňkem vašich lyžařských kalhot. Mohou obepnout vaše lyžařské boty, čímž zabrání průniku sněhu dovnitř. To platí i pro jízdu v hlubokém prašanu. Před koupí je však třeba ověřit, jak široké manžety na kalhotách jsou. Jestli vaše lyžařské boty dokážou obepnout, a přitom nejsou moc široké na to, aby hned z bot sklouzly.

Kapsy

Kvalitní lyžařské kalhoty jsou vždy vybaveny praktickými kapsami. Pro lidi, co neradi lyžují s batohem jsou prostorné kapsy základním vybavením lyžařských kalhot. Myslete však na to, aby nebyly moc široké a nepřekážely při kontaktu s lyžařskou bundou.

Závěr

Když jde o lyžování, tak mají kvalitní lyžařské kalhoty cenu zlata. Při výběru byste hlavně měli myslet na dobrý střih a funkční vlastnosti. Správně vybrané lyžařské kalhoty vás ochrání před vlhkostí, chladem a sněhem, nabídnou trochu místa v kapsách, a ještě k tomu dobře vypadají. S takovými kalhotami nebude stát úspěšnému lyžařskému dni nic v cestě!