Logo Logo
Jak vybrat svůj první paddleboard?
  • 01.08.2020
  • paddleboard, stand up paddle, SUP, WindSUP,

Léto je zde, je potřeba koupit paddleboard! V tomto článku se dozvíte užitečné rady a tipy, na co se před koupí paddleboardu zaměřit.

„Který paddleboard si mám jako koupit?“ Díky široké nabídce nemají začátečníci často na tuto otázku odpověď. Následný článek není určený pro hardcorové jezdce, ale pro nadšence, rodiny či lidi, co si chtějí sjet potok či pádlovat na jezeře nebo využít fitness výhod, které používání paddleboardu přináší.

Pro výběr správného SUP pro začátečníky je zapotřebí si hned na začátku položit následující otázky:

  • Má to být pevný paddleboard nebo nafukovací paddleboard?
  • Jak dlouhý, široký a vysoký má paddleboard být?
  • Má mít další výhody? Třeba možnost přestavění na windSUP?

Pevný nebo nafukovací?

Asi nejdůležitější otázka hned na začátek. Co se týče výběru, tak mnohem širší je mezi nafukovacími paddleboardy, které jsou i rozšířenější. Níže se podíváme na silné a slabé stránky obou druhů. 

Provedení

V dnešní době fungují nafukovací paddleboardy stejně tak dobře, jako jejich pevné (často jsou těžší) protějšky. I v závodech dokážou jezdci na speciálně upravených nafukovacích boardech minimálně držet krok s pevnou konkurencí. Trik v konstrukci nafukovacích paddleboardů spočívá v tkaní a lepení tisíců vláken mezi vrchní a spodní část, což umožňuje board nafukovat pod vysokým tlakem bez strachu z deformace nafukovací prkna.

To s sebou přináší pevnost a tuhost, která byla před pár roky ještě nemyslitelná. Speciální závodní paddleboady nebo paddleboardy na sjíždění vln jsou poslední baštou lehkých pevných paddleboardů, jelikož se při těchto disciplínách lpí na maximální tuhosti a na milimetry přesnou formu lodi. Na jezerech a potocích už však vládnou nafukovací verze.

Zacházení, skladování a přeprava

Pevné paddleboardy sice potřebují pro převoz autem střešní nosič. S trochou cviku a opakování však máte board k autu během minuty pevně přidělaný a na místě u vody stejně rychle sundaný, čímž odpadá namáhavé nafukování. Kdo však nemá garáž nebo podobné prostory, tomu jiná možnost než nafukovací paddleboard stejně nezbyde. Paddleboardy na klidnou vodu mají mezi 3 a 3,80 m délky, což je na většinu sklepů prostě moc dlouhé. 

Nafukovací paddleboardy mají tu výhodu, že po vyfouknutí se dají jednoduše složit do velikosti batohu a jsou tak velmi skladné. Přenosná taška a pumpa bývá zpravidla v základní výbavě každého nafukovací padldeboardu, jehož nafouknutí trvá 5-10 minut.

NABÍDKA PADDLEBOARDŮ

Správné rozměry

Jak jsme již zmínili, tento článek je hlavně pro Stand up Paddleboard nadšence, rodiny co si chtějí užít zábavy, fitnesáky zlepšující si kondici nebo lidi co na vodě rádi objevují nová místa. To zahrnuje jízdu na jezeře, potoku nebo na klidném moři bez vln. Zmiňujeme to z toho důvodu, že speciální paddleboardy na specifické využití mají své vlastní kategorie a rozměry boardů.

Délka

Naše specifika tak rychle vymezují vhodnou délku paddleboardu. Délky většina paddleboardů se udává ve stopách a palcích. Pro rychlý přepočet je dobré vědět, že 1 stopa = 30,48cm a 1 palec = 2,54cm. Jestliže má board tedy délku 11 stop a 2 palce (značí se 11’2’’), tak rychlým výpočtem víme, že to je zhruba 340 cm.

Desky pro začátečníky na SUP jsou obvykle v rozmezí 10’2’’ a 12’6’’. Delší loď je o něco rychlejší a lépe drží směr (můžete tak vícekrát pádlovat na jedné straně, aniž byste rychle ztratili kurz). Dále pak uveze větší hmotnost, čímž je dobře využitelná pro SUP jezdce vozící na delší tratě.

Malý tip: Kdo ví, že bude používat svůj paddleboard na dosah pláže, ten bude spokojen s boardem s délkou mezi 10’2’’ a  11’2’’.

Šířka

Pro začátečníky je vhodná šířka boardu mezi 32 a 34 palci. Užší paddleaboardy již dokážou být pro větší jezdce trochu vratké. Pro lepší jsme pro vás připravili následnou klasifikaci dle šířky:

  • Šířka 63 cm / 25 palců: Čistokrevný závodní paddleboard. Extrémně vratký, je potřeba spousta cviku a zvládnutí správné techniky.

  • Šířka 73,5 cm / 29 palců: Sportovnější verze pro delší tratě a zkušené jezdce, kteří berou vratkost lodi jako výzvu.

  • Šířka 89 cm / 35 palců: Univerzál pro klidné delší tratě či zábavu s rodinou

Pevné paddleboardy s ostřejšími hranami bývá zpravidla stabilnější, než jejich nafukovací protějšky a z toho důvodu mohou být klidně 3-5 cm užší, než v popisu výše.

Tloušťka

Většina univerzálních SUP má tloušťku mezi 10 – 15 cm (4 až 6 palci). 4 palcové boardy jsou většinou nejlevnějšími variantami, nebo boardy pro děti. Proto tyto boardy doporučujeme lidem maximálně do 60 kg. Těžší jezdci by se rozhodně měli poohlédnout po 6 palcovém boardu, který jim dodá patřičnou stabilitu.

Z SUP na WindSUP

Stand up Paddleboard je velkou zábavou ve chvíli, kdy je hladina vody klidná a panuje bezvětří. Když však začne vanout vítr, co takhle rychle přidělat plachtu a zkusit windsurfing?! Aby toto bylo možné, tak musí váš paddleboard splňovat následující kritéria:

Ukotvení paty stěžně

Pro ukotvení se používá insert, neboli jezdec, který je spojovacím článkem mezi paddleboardem a plachtou, respektive patou stěžní.

Středový fin

Středový fin se řadí mezi větší finy a umožňuje stoupat proti větru a zabrání tak, aby vás vítr sfoukával po větru.

NABÍDKA PADDLEBOARDŮ

Doufáme, že si díky našemu článku naleznete správný paddleboard a užijete si sami či s vaší rodinou spoustu zábavy!