Logo Logo
Kolečkové lyže – na co před koupí myslet
  • 16.07.2020
  • kolečkové lyže,

Běh na lyžích je rozhodně zimní doménou, která se bez sněhu neobejde. Letní alternativou jsou však stále oblíbenější kolečkové lyže. Jak a podle čeho si je však vybrat? Jsou délky stejné jako u klasických běžeckých lyží? V tomto článku jsme sestavili rady, tipy a odpovědi na časté otázky, které si lidé před koupi kolečkových lyží kladou. 

Nejdůležitější info ve zkratce

Kolečkové lyže jsou správnou volbou pro běžce na lyžích, kteří se v horkých letních teplotách nedostanou do lyžařské stopy, nebo pro lidi, co by rádi vyzkoušeli volnočasový letní sport šetrný na klouby.

V podstatě se kolečkové lyže rozdělují do 4 kategorií: tréninkové klasické a bruslařské, off-road/cross a závodní. Klasické kolečkové lyže jsou oproti bruslařským trochu delší s délkou cca 70 cm a rozměry kolečky 80 x 40 mm, čímž jsou kolečka na klasiku menší, za to širší. Bruslařské kolečkové lyže jsou cca 60 cm dlouhé a mají kolečka o šířce 24 mm a výšce 100 mm. Pro obě varianty můžete vybrat kolečka různých tvrdostí podle terénu. Cross-country (XC) kolečkové lyže jsou přesně tím, co z názvu vyplývá. Rozbité silnice, neupravený povrch nebo lesní cesty. Vázání připomíná snowboardová vázání a obrovská kolečka o rozměrech například 200 x 50 mm vám pomohou najít v extrémním terénu ten správný grip. Se závodními kolečkovými lyžemi se u nás setkáte málokdy, protože se opravdu čistě používají na závodění. Klasické závodní kolečkové lyže poznáte jedním kolečkem vzadu navíc a dvěma odrazovými kolečky pro lepší stabilitu. Bruslařské závodní kolečkové lyže jsou oproti volnočasovým či tréninkovým o trošku kratší (zhruba 54 cm). Jejich kolečka jsou však z nejtvrdších materiály pro dosažení co největší rychlosti.

Nejčastější dotazy na kolečkové lyže

Co jsou to kolečkové lyže a jak vypadají?

Původně byly kolečkové lyže letní tréninkovou variantou pro běžce na lyžích, kteří v létě neměli přístup ke sněhu.

Skládají se z lyže o různých délkách dle běžeckého stylu a většinou jsou tyto lyže vyráběny z hliníku nebo karbonu. Součástí jsou 2 až 4 gumová kolečka či pneumatiky, po kterých běžkař jezdí.

Pro koho jsou kolečkové lyže vhodné?

Kolečkové lyže jsou pro amatérské lyžaře, nadšence, profesionální závodníky nebo lidi, kteří chtějí vyzkoušet něco nového. Kromě obrovské zábavy sbírá body i ve zdraví, jelikož vznikající pohyb je šetrný ke kloubům a harmonické pohyby působí na svalovou hmotu téměř celého těla. V neposlední řadě původní využití, které zůstává – tréninková pomůcka profesionálních lyžařů pro letní měsíce. Nutno však podotknout, že kolečkové lyže jsou stále oblíbenější mezi amatéry. Rámy většiny modelů stále lépe imitují podmínky a chování lyží v zimní stopě.

KOLEČKOVÉ LYŽE U NÁS

 

Jak dlouhé musí být běžecké hole ke kolečkovým lyžím?

I zde se prvně musíte sami zeptat, kterou technikou chcete běžet? Běžecké hole jsou delší, než hole na klasiku. Níže jsme pro vás připravili tabulku, ve které si délky holí vypočítáme z vaší výšky.

Typ holí         Výpočet

Hole na bruslení     Výška x 0,91 = Délka holí v cm

Hole na klasiku       Výška x 0,86 = Délka holí v cm

Pokud je vaše výška například 186 cm a hledáte hole na bruslení, tak výpočet bude vypadat následovně:

186 x 0,91 = 169,3

Délka vašich holí na bruslařskou techniku by měla být 170 cm

Přehled kategorií:

Níže pro vás ještě máme rekapitulaci a přehled kategorií kolečkových lyží s úrovněmi běžkaře

Kategorie Úroveň běžkaře   Popis
Klasické Začátečník Tento druh kolečkových lyží je stavbou podobný své zimní předloze a díky absorpci nárazů nabízí příjemné běžkování a vysokou stabilitu. Riziko zranění při běhu je menší než u jiných modelů.
Bruslení Pokročilý Tyto kolečkové lyže se více naklání, což je důležité pro komplexní běžeckou techniku. To samozřejmě zvyšuje nároky na koordinaci při běhu.
Off-road/Cross   Pokročilý Podstatně větší kola umožňují nasazení na hrubém asfaltu nebo i mimo asfaltové cesty. Tyto kolečkové lyže se vyznačují stabilitou a vysokou hmotností.
Závodní        Profesionál    Závodní kolečkové lyže dosahují maximálních rychlostí a jsou přitom ještě lehčí a tužší než jiné modely. Riziko možného pádu a zranění je však vyšší.

 

Doufáme, že jsme vás tímto článkem dostali o krok blíž ke koupi svých nových kolečkových lyží. Nezapomeňte na svou bezpečnost a proto nošení helmy je při jízdě víc, než doporučeno.