Logo Logo
Na co myslet před koupí nové lyžařské bundy?
  • 10.10.2020
  • lyžařská bunda, zimní bunda

Když se příroda zabalí do bílého kabátu, tak je to nejvyšší čas pro velmi oblíbené zimní sporty. Sjezdové lyžování mezi ně rozhodně patří a rok co rok přiláká na sjezdovky či mimo ni velké davy lidí. Kromě spolehlivého a kvalitního lyžařského vybavení je třeba myslet i na kvalitní lyžařské oblečení. V tomto článku se dozvíte vše, na co myslet před koupí lyžařské bundy, abyste si den na svahu mohli užít naplno.

Použití

Tato otázka se může zdát zvláštní. Lyžařská bunda se přece používá při lyžování, ne? Je však rozdíl, jestli hledáte lyžařskou bundu na sjezdové lyžování, freeride nebo skialpinismus. Velmi podobné je to i při pro výběr lyžařských kalhot, o kterých jsme psali v tomto článku. Dnes se podíváme čište na lyžařské bundy, které jsou určené pro sjezdové lyžaře.  Pro sjezdové lyžování jsou rozhodně vhodné tlustší bundy s kvalitní podšívkou. Musí však být prodyšné, aby dobře odváděly pot od těla pryč. Na druhou stranu musí být lyžařské bundy nepromokavé a větruodolné, aby optimálně chránily lyžaře před vlhkostí z venku a mrazivým větrem.

Tyto základní funkční vlastnosti jsou u lyžařských bund na sjezdové lyžování nejdůležitější, protože chrání sjezdaře při každé části své aktivity. Při sjezdovém lyžování totiž střídáte fáze námahy, kdy se tělo zahřeje, s fázemi odpočinku, kdy stojíte v řadu čekající na lanovku, či sedíte na lanovce/vleku a čekáte, až vás vyveze nahoru.

Když se při sjezdu zapotíte, tak vás musí bunda dobře chránit před protivětrem, který rychlou jízdou ze sjezdovky vzniká. Při dojezdu zas musí bunda rychle odvézt pot pryč, jinak prochladnete. Kvalitní lyžařská bunda má všechny funkční prvky vyvážené tak, aby po celou dobu panovalo pod bundou příjemné vnitřní klima.

Střih a design

Je jasné, že na designu a barevných kombinacích se určitě všichni neshodneme. Co se týče střihu však existují kritéria, nad kterými byste se rozhodně měli pozastavit. Sjezdové lyžování je pohybově intenzivní sport, bunda tak nemá jen dobře vypadat, ale musí především dobře sedět. Moc upnutá bunda je nejen nepříjemná, ale nenabízí ani dostatečnou volnost pohybu. Pokud je moc široká, tak je možná příjemná k nošení. Ale za jízdy vám může překážet, chvět se ve větru a díky většímu vnějšímu objemu bundy hůře udržuje komfortní vnitřní teplotu. Bunda tedy hlavně musí správně sedět!

NABÍDKA LYŽAŘSKÝCH BUND

Kapuce, manžety a další

Kdo se pohybuje v prostředí hor, ten čas od času narazí i na extrémní počasí. Je tedy důležité, aby vás zimní bunda dokázala co nejlépe ochránit před silným větrem a hustým sněžením. Jedním okem se tak pozornost směřuje i na kapuci. Ta je buď pevná součást lyžařské bundy, nebo je odnímatelná (například přes zip). Důležité však je, aby správně seděla na hlavě, respektive lyžařské helmě.

Dalším, velice praktickým příslušenstvím jsou protisněhové manžety. Jsou to vnitřní elastické manžety, které se nacházejí na otvorech pro ruce a pás. V těchto místech obepnou tělo či rukavice tak, že přes ně nepronikne sníh nebo studený vítr. Tyto manžety budete velmi kvitovat při jízdě v mrazivém větru či v hlubokém sněhu.

Některé modely mají ještě v rukávech vnitřní manžety s poutkem na palec. Ne všichni lyžaře toho ale využívají a je to stále spíše o zvyku samotných lyžařů.

Zipy

Na co byste se před koupí měli rozhodně zaměřit jsou zipy. Musí být osazené a zpracované tak, aby odolávaly větru a sněhu, a přitom byly jednoduše otvíratelné i s nasazenými rukavicemi. Často mohou být kryty zakryté částí bundy. Díky materiálu, ze kterých se zipy vyrábějí, bude na dotek často studený, což v oblasti krku či brady není zrovna příjemné. Je dobré se tak dívat po bundě, která má tyto místa na vnitřní straně bundy dostatečně zakrytá.

Kapsy

Kvalitní lyžařská bunda vždy nabízí pár praktických kapes. Kdo nerad lyžuje s batohem, ten bude rozhodně kvitovat dostatek místa na skipas, energetickou tyčinku nebo třeba náhradní lyžařské brýle. Lyžařské bundy mají často praktickou kapsu na předloktí, která je pro skipasy vyloženě určená. Pak kromě klasických a náprsních kapes disponují některé bundy i multimediálními kapsami pro uchování citlivých elektronických zařízení jako telefony či sluchátka.

Závěr

Kdo hledá lyžařskou bundu, ten by se měl rozhodně zaměřit na její střih a funkční vlastnosti. Ta musí nabízet vašemu tělu, včetně krku a rukou, dostatek ochrany před studeným větrem a hustým sněžením. K tomu by měla nabízet zdravé množství praktických kapes, které pojmou dostatek věcí, a přitom vám při jízdě nebudou překážet. Doufáme, že vám tento článek k přesně takové bundě pomohl. Uvidíme se u dalšího článku!

NABÍDKA LYŽAŘSKÝCH BUND