Logo Logo
Nosič lyží nebo střešní box?
  • 29.09.2020
  • nosič lyží, střešní box,

Zimní dovolená se blíží a snad všichni to známe – člověk se už vidí na svahu, a přitom nemá půlku věcí, jak dát do auta. Kam s neskladnými lyžemi a hůlkami? Střešní nosiče lyží a střešní boxy nabízejí praktický úložný prostor na střeše vašeho auta. Kdy je však lepší volba střešního boxu a kdy stačí střešní nosič? Přesně to s jejich výhodami a nevýhodami se dozvíte v tomto článku!

Podélníky, hagusy a příčníky

Nosiče lyží i střešní boxy jsou odkázané na takzvané příčníky, které jsou k montáži nezbytné a u kterých již začínají první problémy. Příčníky se montují na podélníky neboli hagusy, což jsou podélné nosníky, které jsou pevně připevněné ke střeše auta. Spousta typů aut je má, spousta typů aut je nemá. Než si začnete pořizovat příčníky, tak musíte hned začít s otázkou, jestli vaše auto má hagusy nebo nemá. V případě že nemá, tak nemusíte zoufat. Existují totiž speciální příčníky pro auta bez hagusů.

Samotné příčníky se velmi různí od modelů aut, na které mají být připevněné. Auta jsou totiž různě široká, dlouhá, s různým tvarem střechy a s různě vzdálenými hagusy. Při výběru příčníků se tak orientujte dle typu vašeho auta a roku výroby. Příčníky musí být zhruba o 5 až 20 cm delší, než je vzdálenost mezi hagusy.

STŘEŠNÍ NOSIČE

Nosiče lyží

Pokud máte namontované správné příčníky, tak je řada na připevnění nosiče lyží. Nosiče lyží je levnou a spolehlivou variantou převozu vašich lyží nebo snowboardu. Doporučujeme k nosiči přikoupit i vak na lyže, který bude lyže či snowboard chránit před nečistotami, solí a poškozením během cesty. Taktéž doporučujeme kupovat modely se zámkem, díky kterým ochráníte své vybavení před případnými zloději.

Střešní box

Nosič lyží nenabízí dostatek prostoru? Pak je střešní box (někdy známý pod názvem „rakev“) ideální variantou. Existují různé velikostí boxu pro 2 až 7 párů lyží, respektive 5 snowboardů. Obzvláště důležité je připevnění boxu na příčníky a vnitřní připevnění a polstrování. Vnitřním připevněním a polstrováním je myšleno prostředí uvnitř boxu, ve kterém je doporučeno použít gumicuky, popruhy a další příslušenství pro uchycení lyží či snowboardu. Není od věcí případně snowboard či lyže zabalit do deky. Kromě rozložení hmotnosti jde o zabránění pohybu vašeho vybavení během jízdy a jeho případné poškození či poškození boxu. Mnoho výrobců nabízí i vnitřní adaptéry ve formě držáků lyží uvnitř boxu.

Střešní boxy jsou sice dražší, ale mnohem více použitelnější než klasický nosič lyží. Box můžete využít na převoz lyží, kočárku, oblečení či jiného příslušenství a vybavení. Díky uzavíratelnému boxu je vše uvnitř chráněno před deštěm, sněhem či větrem. I zde platí, že ne každý box sedí na každé auto a na všechny příčky.

STŘEŠNÍ BOXY

Jistota je jistota

Ještě nikdy jste neřídili auto se střešním nosičem? Ať už s nosičem lyží či střešním boxem, změníte tím těžiště auto, což se může projevit v zatáčkách. Vaše auto je i více náchylnější na boční vítr a před malými tunely a nájezdy do podzemních garáží nezapomeňte, že vezete i něco na střeše. Se změnou těžiště a jízdních vlastností musíte počítat i s větší spotřebou paliva. Nedoporučujeme s takovým nosičem n dálnicích překračovat rychlost 130 km/h (což se v okolí České republiky může pouze na německých dálnicích). Před koupí nosiče lyží či boxu se samozřejmě musíte řídit svým autem a jeho povolenou nosností na střeše. Při počítání hmotnosti vybavení, které můžete na střeše auta vézt, nezapomeňte počítat i s vlastní hmotností boxu či nosiče lyží.

 

Doufám, že jsme vám v tomto článku osvětlili, že při koupi nosiče lyží či střešního boxu je třeba myslet na vícero faktorů. Po přečtení tohoto článku vám už nic nestojí v cestě vybrat si ten správný nosič a vyrazit na zaslouženou lyžařskou dovolenou!