Logo Logo
Suchý nebo mokrý neopren - co je lepší na paddleboard?
 • 21.07.2020
 • suchý neopren, mokrý neopren, paddleboard, sup,

O tom, jak si vybrat paddleboard jsme již psali v předešlém článku. Ale abychom si užili náš oblíbený sport po většinu roku, tak se musíme podívat realitě do očí. Bohužel po většinu času nemůžeme být na SUP v tričku do vody a plavkách. S tím přichází otázka, které vybavení je pro mé tělo to nejlepší. Mám si koupit polosuchý neopren (označován i jako „mokrý“ neopren) nebo suchý oblek (suchý neopren, nazýván i sucháč)? Co se na SUP nejlépe hodí? To si rozebereme v tomto článku.

Suchý oblek/suchý neopren/sucháč

Na začátek je třeba si říct, co vlastně suchý oblek je. Jedná se o jednodílný oblek, který se skládá z nepromokavých materiálů. Ani se vlastně nejedná o neopren, protože není vyroben z neoprenové pěny. Vnější materiál je z pevné textilie. Vnitřní pogumovaná část obleku má právě již zmíněné nepromokavé vlastnosti.

Největší výhoda suchého obleku již vyplývá z jeho názvu. Pokud používáte funkční suchý oblek, tak můžete vycházet z toho, že tělo pod ním zůstane v suchu. Místa, které musíte dodatečně chránit před vodou či chladem jsou hlava, ruce a nohy.

Polosuchý neopren/mokrý neopren/wetsuit

Wetsuit se skládá z různých neoprenových materiálů a vytváří se ve více provedeních. Například s krátkým rukávem či kalhotami nebo ve dvoudílném provedení. Nejrozšířenější však stále zůstává dlouhé jednodílné provedení. Někdy se tomuto neoprenu říká pogumovaný, protože má vnější vrstvu z hladké gumy.

Stejně jako u suchého obleku nejsou u mokrého neoprenu nohy, ruce a hlava před vodou chráněny. Jak již název napovídá, tak se wetsuit hodí pro vodní sporty, při kterých se určitě vyskytnete ve vodě, nebo v ní budete trávit určitý čas.

Suchý oblek a polosuchý neopren?

Když se budeme bavit o izolačních schopnostech obou druhů a tím pádem jejich možné využití, tak jsou mezi nimi enormní rozdíly.

Polosuchý neopren zabraňuje výměně vody mezi tělem a vodou okolo. Voda, která je v určité vrstvě mezi tělem a oblekem tak funguje jako tepelná ochrana před okolní vodou. Termoizolační schopnosti neoprenu se různí podle jeho tloušťky/síly.

Tepelnou ochranu suchého obleku můžete měnit podle množství a typu oblečení, které si pod něj oblečete. Pro chladnější měsíce tak můžete pro lepší tepelnou izolaci jednoduše přidat vrstvu oblečení navíc.

Pro lepší představu chování a rozdílů polosuchého neoprenu a suchého obleku jsme pro vás připravili 3 různé situace, které se budou odehrávat při 2 odlišných podmínkách. Situace jsou následující

 • Pádlování na paddleboardu
 • Pád do vody
 • Po pádu do vody

Podmínky A

Suché a mírné počasí (Vzduch: 17°C / Voda: 13°C)

Pádlování na paddleboardu:

 • Suchý oblek: Můžeme tepelnou izolaci individuálně regulovat množstvím oblečením pod suchým oblekem nebo použitím prodyšných materiálů, které zabraňují pocení.
 • Polosuchý neopren: Neoprenové materiály jsou neprodyšné, takže nemůžete pocení zabránit.

Pád do vody:

 • Suchý oblek: Díky manžetám a vodotěsným zipům kolem krku a zápěstí se do obleku nedostane žádná voda - vy a vaše oblečením zůstanete v suchu.
 • Polosuchý neopren: Voda se dostane skrz neopren k tělu

Po pádu do vody:

 • Suchý oblek: Tělo a vaše oblečení pod suchým oblekem zůstávají v suchu, čímž nedochází k tepelným ztrátám.
 • Polosuchý neopren: Díky dočasnému kontaktu s vodou je tepelná funkce neoprenu krátkodobá. Tepelné ztráty se díky mokrému neoprenu a následnému větru zvyšují.  

Podmínky B

Suché a chladné počasí (Vzduch: 6°C / Voda: 3°C)

Pádlování na paddleboardu:

 • Suchý oblek: Můžeme tepelnou izolaci individuálně regulovat větším množstvím oblečením z prodyšných materiálů, které máme pod suchým oblekem.
 • Polosuchý neopren: Kvůli chladnějšímu počasí volíme silnější neopren, který omezí pohyblivost. 

Pád do vody:

 • Suchý oblek: Díky manžetám a vodotěsným zipům kolem krku a zápěstí se do obleku nedostane žádná voda - vy a vaše oblečením zůstanete v suchu. Krátce ucítíte chlad vody
 • Polosuchý neopren: Voda se dostane skrz neopren k tělu a vy ucítíte chlad okolní vody.

Po pádu do vody:

 • Suchý oblek: Tělo a vaše oblečení pod suchým oblekem zůstávají v suchu, čímž nedochází k tepelným ztrátám.
 • Polosuchý neopren: Díky dočasnému kontaktu s vodou je tepelná funkce neoprenu krátkodobá. Tepelné ztráty se díky mokrému neoprenu a následnému větru zvyšují.  

Další situací může být svlékání obou obleků:

 • Suchý oblek: Rozepnete vodotěsný zip a jednoduše oblek sundáte.
 • Polosuchý neopren: Svlékání je namáhavé, protože je neopren mokrý vlivem vody či tělesné vlhkosti.

Na paddleboard se suchým oblekem nebo polosuchým neoprenem?

Z porovnání obou typů obleků vychází, že je suchý oblek výborným, flexibilním a všestranným pomocníkem, který najde uplatnění po většinu roku. Tepelnou izolaci můžete individuálně regulovat a oblek tak použít v každém ročním období.

Samozřejmě se při koupi myslí na cenu. Suchý oblek je v porovnání s polosuchým neoprenem dražší. Když však vezmete v potaz jeho všestrannost a množství použití během roku, tak nemá na SUP suchý oblek konkurenci.

Závěr

Pro normálního paddleboard nadšence je suchý oblek ideální variantou pro SUP po celý rok. Hlavní rozdíly a silné stránky v porovnání s polosuchým neoprenem se projevují hlavně v chladných měsících mezi říjnem a začátkem května.

Samozřejmě závisí na geografické poloze a individuální odolnosti vůči chladu. Průměrného paddleboard nadšence avšak nenajdete ve vlnách na Hawaii, ale v tuzemských vodách.

Díky variabilitě suchého obleku nemusíte na svůj oblíbený sport zanevřít ani přes zimní měsíce a tím si sezónu prodloužit o mnoho týdnů.