Logo Logo
Jaký je rozdíl mezi wakeboardingem a kitesurfingem
  • 03.08.2020
  • wakeboarding, kitesurfing

Pokud přemýšlíte o vstupu do světa vodních boardových sportů, tak byste určitě chtěli vědět, jaký je rozdíl mezi kitesurfingem a wakeboardingem. Je to velmi dobrá otázka, jelikož oba sporty mají spoustu společných rysů a používají velmi podobné typy boardů. Mezi oběma sporty je taky množství viditelných rozdílů, jako fakt, že wakeboarding zahrnuje nutnost tažného zařízení, zatímco kitesurfing využívá síly větru.

Jak je na tom wakeboarding v porovnání s kitesurfingem co se týče zábavy, zážitku z jízdy, délky učení, vybavení a jeho ceny? Můžete přenést zkušenosti z jednoho sportu do druhého?

Wakeboarding i kitesurfing vyžadují podobné jezdecké dovednosti, co se týče jízdy na prkně. Nicméně, při wakeboardingu dosahujete větších rychlostí než u kitesurfingu, který zas vyžaduje umět zacházet s tažným drakem. Wakeboarding je taky o něco fyzicky náročnější, než klasický kitesurfing.  

V tomto článku se podíváme do hloubky obou sportů, které porovnáme a poradíme, jak trénování jednoho vám pomůže stát se lepším u druhého sportu.

Zážitek z jízdy

Jestliže o wakeboardingu slyšíte prvně, tak se velmi podobá vodním lyžím, jelikož jste při jízdě tažení lodí nebo kabelovým vlekem. Rozdíl však je, že po vodě nejedete po lyžích, ale na prkně (boardu) vzdáleně připomínající snowboard. Zde jsou základní rozdíly mezi wakeboardingem a kitesurfingem.

Horizontální a vertikální tah

Hlavním rozdílem mezi wakeboardingem a kitesurfingem je v tom, že u wakeboardu vychází tah z horizontálního pohonu lodi a pozici lana. U kitesurfingu je to velmi vertikální tah a úhel mezi tažným drakem a hladinou se různí dle vaší pozice a povětrnostním podmínkám.

Vrchní část těla vs. core

Dalším rozdílem je, že při wakeboardingu je všechna síla je skrz hrazdu na laně focusovaná na vaše paže a vrchní část těla. U kitesurfingu se většina síly soustředí na kite trapéz, což je název pro úvazek (který máte při kitesurfingu kolem těla a je spojen s tažným drakem). Přes kite trapéz tak jde většina síly do vašich boků, kyčlí a střed těla (core).

Rychlost

Třetím klíčovým rozdílem je rychlost. Při wakeboardingu dosahuje jezdec pro pohodlnou jízdu zpravidla rychlosti od 30 do 50 km/h. Záleží na typu lodi, schopnostech wakeboardisty, délky lana a další. Na klidné vodě a při neproměnlivých povětrnostních podmínkách dosahují kitaři pro pohodovou jízdu rychlosti 25 až 30 km/h.

Co se týče rychlosti je rozdílné to, že pro wakeboard zajišťuje konstantní rychlost loď a jezdec tak nad ní nemá žádnou kontrolu. U kitesurfingu se rychlost různí od panujících povětrnostních podmínek, hladiny vody a tah tažného draka kontrolovaný kitařem.   

Větrno vs klidná voda

Dalším rozdílovým aspektem obou sportů jsou ideální podmínky. Zatímco pro kitesurfing potřebujete silný vítr (zpravidla více než 10 uzlů), tak pro wakeboarding jsou ideálem klidná hladina bez větru a vln.

Jízdní postoj a náklon boardu

Posledním rozdílem, který zmíníme, je jízdní postoj a náklon boardu při jízdě. Při jízdě na wakeboardu je hmotnost rozložena na obě nohy v poměru 50% – 50%, což je u kitesurfingu jiné – jestli tedy samozřejmě neděláte wakestyle kiteboarding.

Při wakeboardingu je taky snadné jezdit po ploše vašeho wakeboardu, což vám umožňuje rocker wakeboardu a konstantní rychlost tažného zařízení.  

Naopak u kitesurfingu jezdíte téměř vždy po hranách, abyste udrželi napětí mezi vámi a tažným drakem. Jízda po ploše prkna způsobí po nějaké chvíli snížení napětí a propadu tažného draka.

Rozdíl mezi kiteboardem a wakeboardem

Hlavním důvodem, proč mnoho lidí porovnává oba sporty, jsou podobnosti ve velikosti a tvaru wakeboardu a kiteboardu. Pro někoho mohou být podobné, my však ukážeme základní rozdíly mezi oběma druhy boardu.

Rocker

Wakebordy jsou mnohem prohnutější (mají větší rocker) než kiteboardy. Typicky jsou to 3″ pro wakeboardy proti 1″ pro kiteboardy, jelikož jsou konstruovány pro dosahování vyšších rychlostí, nad kterou jezdec nemá vliv. Rocker snižuje tření vody a tím i pravděpodobnost, že se deska chytí a vy se převrhnete. Větší rocker také usnadňuje a bezpečnější jízdu na rovině.

Kiteboardy se naproti tomu snaží maximalizovat jízdu s nižší tažnou silou namísto soustředění na rychlost, takže mají tendenci mít menší rocker pro větší kontaktní plochu s vodou. Wakeboard má v porovnání s kiteboardy 1/3 až ½ boardu v kontaktu s vodou.

Konstrukce

I když se kiteboardy a wakeboardy obecně vyrábějí ze stejných materiálů a stejnými postupy, tak kiteboardy jsou o něco lehčí a flexibilnější než wakeboardy (2 – 3 kg proti 3-4kg). Důvodem je ten, že vyšší flexibilita umožňuje kiteboardu lépe absorbovat vlny na rozbouřené vodě a zvyšuje efektivitu jízdy, která je ovlivněna menší rychlostí v porovnání jízdou za lodí. Flexibilnější board také umožňuje dělat rychlejší zatáčky, když třeba měníte směr.

Wakeboard jsou oproti tomu mnohem tužší, jelikož jsou konstruovány hlavně pro rychlou jízdu na klidné vodě. Wakeboardy nepotřebují dělat rychlé zatáčky, což je dáno tím, že vy se nemůžete nikdy otočit a jet opačným směrem oproti lodi, která vás táhne. Kiteboardy Wakestyle jsou flexibilitou blíže k wakeboardům, aby umožnily tvrdší přistání, více mrštnosti a přímější reakci ve vzduchu.

Vázání a finy

Wakeboardy mají vázání, které se dělí do dalších kategorií. Obecně však můžeme říct, že je velmi podobné snowboardovému vázání. U kiteboardu jsou velmi rozšířené takzvané „strapy“, ve velmi malé míře pak wakové vázání. Důvodem rozšířenosti strapů je potřeba rychle vytáhnout nohu z vázání v případě nějaké nepředvídatelné události – větrné poryvy, velké vlny, pády nebo překážky.

Je také mnohem rychlejší startovat z vody s kitem, když nemáte nohy pevně připevněné k prknu. Při kitesurfingu musíte být konstantně na hraně a často měnit polohu nohy ve „strapech“.

Wakeboardy mají oproti kiteboardům mnohem menší finy a to z důvodu soustředění na vyšší rychlost. Pokud chcete s wakeboardem jezdit po překážkách nebo skocích, tak se používá wakeboard úplně bez finů, což u kiteboardu není.

Pomůže mi wakeboarding s učením kitesurfingu?

Jednodušeno řečeno, ano. Jestliže ovládáte wakeboarding, tak máte do kitesurfingu dobrý základ. Wakeboarding vám umožní soustředit se na vaši jízdu, aniž byste museli sledovat váš kite. Jak jednou ovládnete jízdu na wakeboardu, tak se už musíte naučit „pouze“, jak ovládat vašeho tažného draka. Někteří wakeboardisti se dokážou do kitesurfing dostat již během pár dnů!

Start z vody je u kitesurfingu podobný, jako u wakeboardingu. To je taky jedna ze schopností, kterou si můžete z wakeboardingu rychle přenést. Problém je to obráceně pro kitesurfisty, kteří začínají s wakeboardingem. Horizontální tah lodi má totiž úplně jiné nároky na ruce, než je to u tahu kitu.

Někteří kitesurfeři se příklání k wakeboardingu v rámci tréninku, když je bezvětří. Wakeboarding jim umožní pracovat a soustředit se na prvky a triky s boardem, které se pak snaží přenést do kitesurfingu.

Nejlepší wakeboardový trénink pro kitesurfery je však jízda ve wake parku. Kabelový vlek nabízí podmínky, které jsou srovnatelné s konstantním, neměnným a neomezeným větrem. Nejlepší je do wakeparku jít se svým kiteboardem s kitovými „strapy“ a jet v relativně malé rychlosti. Vědomě se zaměřit na jízdu po hranách v rozích vleku a rozvíjet tak své kitařské schopnosti.

Fyzické požadavky

Wakeboarding vyžaduje značnou sílu v rukách a vrchní části těla, aby byl jezdec schopný se stále držet hrazdy. U kitesurfingu jde tah hlavně přes kite trapéz, což klade nárok na střed těla. Výsledkem je, že u kitesurfingu tolik nezatížíte svaly v rukách a vy tak můžete jezdit déle v kuse.

Kitaři, kteří jdou na wakeboarding se během chvilky unaví vlivem rozdílné zátěže. Nicméně zdokonalení jízdního stylu, polohy těla a úchopu hrazdy sníží napětí a zvýší délky jízdy.

„Summa summarum“ většina kitařů se shodne, že wakeboarding představuje větší nápor na tělesnou zdatnost. Zvyklí jezdit na kitu bez problému 2 až 4 hodiny jich většina končí po 15 -20 minutách na wakeboardu díky únavě svalů vrchní části těla.

Dá se tedy tvrdit, že wakeboarding je těžší a méně odpouští chyby než kitesurfing. Oba sporty však zaručují velkou dávku zábavy, kterou si můžete užít i vy!