Logo Logo
Windsurfing nebo kitesurfing, co je těžší se naučit?
  • 16.07.2020
  • windsurfing, kitesurfing

Kdo zvažuje vstup do fascinujícího světa vodních sportů, ten má v tomto případě těžké rozhodování. Windsurfing nebo kitesurfing? Plout po vlnách nebo se nad nimi vznášet? Těžké rozhodování je hlavně u rodičů, jejichž děti se o tyto vodní sporty začínají zajímat. Který z těchto sportů se pro mé dítě hodí více a rychleji se ho naučí? Obecně je možné říct, že pro začátečníky je správnou volbou windsurfing. Kitesurfing už je komplexnějším sportem pro zapálené adrenalinové nadšence.

Windsurfing

Naučit se nahánět vlny na surfovacím prkně je snem spousta lidí. V 60. letech 20. století se vynalezl windsurfing, který vzešel ze spojení surfingu s jachtingem a stal se brzy velmi oblíbeným vodním sportem. Cestu si windsurfing našel i do České republiky a narazíte na něj hlavně na větších vodních plochách.

Základem tvoří prkno, podobné surfovacímu prknu, s ergonomickou plachtou a stěžni. Díky tomu při windsurfingu mnohem efektivněji využíváte větru a nemusíte tak čekat na nejlepší vlnu jako surfaři. Doslova kloužete po vodě a můžete tak krájet jednu vlnu za druhou. Tím pádem se vám otevírá mnohem více možností a svobody jízdy včetně akrobatických prvků. Už jste někdy viděli plachetnici dělat salta nebo surfaře na jezeře? Pro winsurfaře žádný problém!

Jak rychle se windsurfing naučím?

Skvělé na windsurfingu je, že to není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Samozřejmě existují triky a jezdecké schopnosti, které není lehké se naučit. Obecně vzato je však windsurfing ideálním vodním sportem pro úplné začátečníky. Hlavně dětem, které se chtějí naučit surfovat, dodává kombinace prkna s plachtou větší stabilitu a bezpečí. Mladí nováčci nemají na začátku ještě potřebný cit pro vítr, vlny a stabilitu na prkně. U klasického surfování je tak pro ně oproti windsurfingu mnohem více zdravotních rizik. 

Výsledky se dostavují brzy, jelikož stěžeň s plachtou slouží kromě ovládání jako opory a snižují tak neustále pády a neúspěšné pokusy. Jízda a učení je tak velmi zábavné. Základní prvky se naučíte během pár dnů a s trochou cviku začnete své schopnosti velmi rychle vylepšovat.

Obtíže u windsurfingu

Samozřejmě žádný windsurfer nespadl z nebe a i tento vodní sport má skryté výzvy a požadavky na jezdce. Komplexnost při windsurfingu v prvé řadě spočívá v ovládání vlastního těla. Je třeba se naučit držet rovnováhu a správně přenášet vlastní váhu. To chce získat cit a hlavně stále zkoušet a učit se.

Každý začínající windsurfař musí znát a chápat nejdůležitější element tohoto sportu – vítr. Správné naklánění plachty závisí na směru a síle větru a také zde platí, že cvik dělá mistra!

Pro koho je windsurfing určený?

Windsurfing je sport, při kterém se jezdí na prkně po vodě. Pro začátečníky se však může tento sport odehrávat spíše ve vodě. Pády k windsurfingu patří a proto je nutností umět plavat, což však neplatí pouze pro windsurfing. Než začnete s jakýmkoliv vodním sportem, rozhodně byste měli umět alespoň základní plavecké techniky.

Nemusíte vlastnit plavecký odznak. Je však důležité cítit se ve vodě pohodlně, abyste se nestresovali a mohli se plně soustředit na windsurfing. Samozřejmě jízda na jezeře je úplně jiná oproti jízdě na moři či v oceánu. Je dobré si vše prvně „osahat“ na nečisto a pro vodní sporty v moři a oceánu s množstvím vln a proudů to platí dvojnásob. Jak již bylo zmíněno, jde o dobrý pocit z vody a bezpečnost, abyste si mohli windsurfing naplno užít!  

Kitesurfing

Kitesurfing je stále relativně mladým vodním sportem, který můžeme považovat za další vývojový stupeň z windsurfingu. Také u kitesurfingu hraje hlavní roli vítr, se kterým si však dokážete při tomto sportu mnohem více pohrát a být tak ve svoji jízdě mnohem kreativnější. U kitování místo stěžně s plachtou používáte k pohybu tažného draka, se kterým se může kiter doslova vznášet nad vodou. Nejlákavější u tohoto sportu je nejspíše možnost ošálit gravitaci a stále posouvat limity možného. Kitař se svým kiteboardem a tažným drakem kombinuje jízdu po vodě s letem ve vzduchu, což z něj dělá piráta na vlnách i vládce větru v jednom. Počátky tohoto sportu se datují k roku 1994, kdy se rozšířil takzvaný „KiteSki“, který místo kiteboardu kombinoval s tažným drakem vodní lyže. Kiteboard se začal prosazovat až postupem času.

Jaký rychle se kitesurfing naučím?

I když je kitesurfing zřetelně komplexnější než windsurfing, tak se nejedná o žádné kouzlení či sport pro výjimečné. Pochopit teorii včetně práce tažné draka je základem úspěšného startu do světa kitesurfingu.

Abyste ovládali svůj kiteboard a tažného draka, tak je potřeba znát správné pozice draka k větru a znát své tělo. Udržet se na boardu není žádná hračka a stojí za tím cvik a stále zkoušení. Pak už to jde v podstatě „samo“. Tažný drak přebírá odpovědnost za pohon a kitař za ovládání. Začátečníci budou rádi, když se jim podaří správně sledovat směr větru. Salta, skoky, triky a otočky jsou po pokročilejší kitaře. Není však za tím nic mystického, jen je potřeba stále zkoušet a sbírat zkušenosti, jak ve větru zacházet s tažným drakem. I minimální odchylka v pozici tažného draka může způsobit, že ztratí tah a vy se budete rozjíždět na novo. Motivace a trpělivost patří mezi základní vlastnosti každého kitaře. 

Pro koho je kitesurfing určen?

Stejně jako u windsurfařů – kitař musí umět plavat. Kdo se bojí vody nebo nesnese mít chvíli hlavu pod vodou, ten se bude při tomto sportu trápit, než si ho užívat.

Nesmíme zapomenout, že element vzduch je u kitesurfingu mnohem více využíván, než je tomu u windsurfingu. Pokud trpíte závratěmi, tak si nejspíš naplno neužijete. Co však je velmi žádoucí, je smysl pro rovnováhy, který se při skocích a tricích bude rozhodně hodit. Nadšení a vlastní iniciativa jen umocní radost z jízdy a rychlé pokroky.

Obtíže u kitesurfingu

Pokud si chcete kitesurfing užít, tak je rozhodně potřeba umět zacházet s tažným drakem a mít cit pro síly větru. Stejně jako když pouštíte draka za barákem, je možné se dostat do bezvětří, drak spadne a vy musíte začít od začátku. Pohybová vybavenost a dobré reakční schopnosti jsou taktéž důležité, jelikož kromě stability na kitesurfu musíte dokázat rychle reagovat na změny větru. Kontrola nad vlastním tělem je tak velmi důležitá, protože musíte najednou skloubit koordinaci hlavy, nohou a rukou.

Závěr

Oba sporty vám nabízí naprosto nevšední zážitek. Pro začátečníky je lepší volbou rozhodně windsurfing. Dá se rychle ovládnout a vaše pokroky budou velmi znatelné. Pro adrenalinové nadšence a lidi, kterým je windsurfing už malý je kitesurfing naprosto ideální variantou. Kitesurfing vám nabídne mnohem více svobody jízdy, je však také náročnější. Ať už se rozhodnete pro windsurfing nebo kitesurfing, určitě si užijete spoustu zábavy!